wtorek, 28 lutego 2023

Oczyszczanie ciała z ajurwedą 8-14 lipiec



Zapraszamy Cię do Bakasany na Mazurach na tygodniowy warsztat z ajurwedyjskim oczyszczaniem ciała. 

Ajurweda to starożytna nauka, która posługuje się Sanskrytem – starożytnym językiem, od którego pochodzi między innymi język polski i hindi. W sanskrycie „Ajur” – znaczy życie, a „Weda” – oznacza wiedzę. Jest to zatem wiedza o życiu. O życiu zdrowym i szczęśliwym, bo jak wiemy: „w zdrowym ciele – zdrowy duch”. 

Warsztat ten pozwoli oczyścić Twoje ciało z nagromadzonych w nim toksyn. W ogólnie przyjętym pojęciu toksyny to substancje, które nie służą ciału, jak na przykład metale ciężkie, które poprzez zanieczyszczone jedzenie, wodę, powietrze, dostają się do ciała. Ajurweda inaczej definiuje słowo „toksyny” – tutaj podkreśla się, że toksyczne może stać się nawet jedzenie, które powinno Ci służyć, ale z jakichś powodów nie zostało poprawnie strawione. Dlatego ajurweda uczy, że nie tyle jesteś tym, co jesz, a raczej jesteś tym, co trawisz. 

Jak możesz się dowiedzieć, czy w Twoim ciele są toksyny? 

Ciało daje szereg wyraźnych sygnałów, które świadczą o tym, że blokują one jego poprawne funkcjonowanie. Są to: 
- ogólne poczucie osłabienia, brak energii by wstać rano 
- pojawiające się uczucie zimna lub gorąca w ciele, 
- nalot na języku, 
- uczucie ciężkości w ciele, w głowie, bóle w stawach, 
- utrata apetytu, 
- często pojawiające się gazy, 
- zakwaszenie, zgaga, 
- częste zaparcia lub biegunki, nieprzetrawione części pokarmu w stolcu, mętny, spieniony mocz, 
- sztywność w mięśniach, 
- brzydki oddech, 
- śluz na gardle lub podrażnienie gardła, 
- senność po posiłku, potrzeba ziewania w ciągu dnia, mętność umysłu, 
- zaburzony sen, 
- wahania nastroju, stany lękowe, poczucie niepokoju, stany depresyjne, 
- często pojawiające się stany podgorączkowe, 
- niestrawność. 

Jeśli często zdarza Ci się doświadczać któregoś z tych stanów, to znak, że pora zaprowadzić porządek w ciele. 

Na czym polega oczyszczanie? 

Oczyszczanie na poziomie ciała. 

Niestrawione resztki pokarmowe, zwane w ajurwedzie toksynami mają postać substancji chłodnej, lepkiej i mazistej. Zatykają żyły i kanały, osiadają w jelitach, gdzie zaburzają procesy wchłaniania substancji odżywczych , co powoduje brak sił witalnych. Aby zostały usunięte stosuje się naprzemiennie nawilżanie i rozgrzewanie ciała oraz specjalną dietę. 
Nawilżanie ciała odbywa się poprzez codzienne terapeutyczne masaże z użyciem specjalnych olejów. Gdy na przykład dodajemy olej do ciasta , to ciasto odkleja się od ścianek naczynia. Tak samo w ciele: gdy odpowiednio nawilżymy i rozgrzejemy ciało, toksyny odklejają się od tkanek i zaczną znów wędrować w ciele. Wtedy mogą być łatwo usunięte za pomocą specjalnych mieszanek ziołowych. Rozgrzewanie będzie się odbywać w saunie. Podczas warsztatu czekają Cię więc trzy dni z masażami i sauną oraz siedem dni z jogą. 

Oczyszczanie na poziomie umysłu i emocji. 

Usuwanie toksyn z ciała wpływa również na oczyszczanie się z toksycznych myśli i emocji. Dlatego podczas tego procesu dużo czasu spędzisz w naturze. Zalecany jest również detoks od mediów społecznościowych lub przynajmniej ograniczenie korzystania ze sprzętów elektronicznych. Techniki oddechowe i joga pozwolą Ci na nowo zintegrować ciało i umysł oraz wyciszyć emocje. 

Co zabrać ze sobą: 

- Termos, 
- Matę do jogi, 
- Wygodną odzież i obuwie, 
- Kurtkę przeciwdeszczową, 
- Czyścik do języka lub szczoteczkę z gumową warstwą do czyszczenia języka, 
- Naturalne kosmetyki, by podczas oczyszczania nie wchłaniać chemii przez skórę. 

Jak przygotować się do oczyszczania? 

Na tydzień przed terminem warsztatu: 
- odstaw mięso, ryby, nabiał i jaja, 
- nie używaj cukru 
– postaw na naturalne słodycze 
– owoce surowe i suszone albo miód (nie podgrzewany), 
- stosuj oleje roślinne, 
- sól używaj z umiarem, 
- odstaw napoje gazowane i słodzone, kawę, herbatę (czarną, zieloną, matcha, yerba mate), a zastąp je ciepłą wodą, 
- pij codziennie na czczo sok z buraka rozcieńczony ciepłą wodą, 
- jedz wszystkie owoce i warzywa, kasze i ryż, 
- gotuj swoje posiłki, a unikaj smażonych i surowych potraw. 

Przeciwskazania 

- Nowotwory, 
- Cukrzyca i hipoglikemia, 
- Epilepsja, 
- Kobiety w ciąży, 
- Kobiety karmiące piersią, 
- Dzieci, 
- Osoby po 75. roku życia, 
- Zaburzenia odżywiania: anoreksja, bulimia, 
- Choroby psychiczne, 
- Osoby w stanie rekonwalescencji po operacji. 

Co zyskasz? 

- Oczyścisz swój organizm z toksyn i złogów, 
- Odzyskasz utraconą energię i dobre samopoczucie (psychiczne i fizyczne), 
- Wiedzę na temat typu swojego organizmu i zalecenia dotyczące właściwej diety, codzienności, ziołolecznictwie, aktywności fizycznej, dostosowanej indywidualnie dla Ciebie. 
- Zrelaksujesz się w naturze,
- Dostaniesz narzędzia, aby radzić sobie z stresem i emocjami na co dzień, 
- Przygotujesz swoją odporność na jesienną zmianę pogody. 

Miejsce 

Warsztat odbędzie się w Bakasanie – mazurskiej szkole jogi położonej w lesie w malowniczej miejscowości – Ruciane-Nida. Miejsce swoim spokojem i otoczeniem zieleni, sprzyja wyciszeniu i oczyszczeniu na poziomie umysłowym i emocjonalnym, zaś czyste powietrze sprzyja tu ciału. 
Uczestnicy będą mieli do dyspozycji dwa 3-osobowe domki z łazienką i aneksem kuchennym, a za progiem las. W związku z tym ilość miejsc na warsztat jest ograniczona do 6 miejsc. 

Cena: 

2900 zł – cena obejmuje nocleg, wyżywienie, konsultację ajurwedyjską z zaleceniami dopasowanymi do Ciebie, niezbędne w oczyszczaniu zabiegi, masaże, zioła i saunę. Dodatkowe zabiegi płatne dodatkowo. 

Proponujemy też dopełnienie tego warsztatu, jakim jest warsztat Joga i Rasajany, który odbędzie się w kolejnym tygodniu w terminie 15-21 lipca (przejdź do wydarzenia). Osoby, które zdecydują się na obydwa warsztaty będą mogły skorzystać z ceny promocyjnej: 5100 zł

O prowadzących 

Ryszard Lewanowicz – Jogę z elementami jogi Iyengara praktykuje od 23 lat, od 14 lat jest nauczycielem. Odbył kurs instruktora rekreacji ruchowej pod kierunkiem prof. AWF dr hab. Janusza Szopy, założyciela Stowarzyszenia Jogi Akademickiej oraz kurs nauczycielski w kierunku Vinyasa Krama Jogi u Macieja Wieloboba. Obecnie prowadzi zajęcia w licznych mazurskich miastach i organizuje warsztaty jogowe. To on zaaranżował całą przestrzeń w Bakasanie.

Emilia Laszczkowska - masażem zajmuje się od 2018 roku. Na początku był to kurs masażu klasycznego, zaś od 2021 roku praktykuje również masaże i zabiegi ajurwedyjskie, masując często podczas warsztatów jogi. Wiedzę z tego zakresu zdobywała u Elżbiety Żuk-Widmańskiej i Marii Koszuckiej-Dębickiej z ajurweda.pl. Nie poprzestając na tym, zgłębia temat dalej, w wyniku czego jest obecnie na Rocznym Kursie na Certyfikowanego Terapeutę Ajurwedy organizowanym przez Szkołę Ajurwedy ATMA w Warszawie współpracującej z Jiva Ayurveda Institute w Indiach. Zdobytą wiedzę z powodzeniem stosuje, ciesząc się dobrym zdrowiem i dbając o swoich bliskich. 

Zapisy: 

Zapisy do 30 czerwca 2023 przyjmuje Ryszard: 506 116 357. Warunkiem uczestnictwa jest wpłata zadatku w wysokości 500 zł.